Pies to zdrowie


Psiaki – Wiele mogą nam dać, zarówno pod kątem zdrowia fizycznego i psychicznego. To nasi prawdziwi sprzymierzeńcy! Już samo p
osiadanie psa pomaga nawiązywać i utrzymywać relacje towarzyskie. Także osoby samotne winny przynajmniej mieć pieska jak podkreślają psycholodzy to merdające stworzenie uzupełnia nasze braki emocjonalne.
Psychologowie stwierdzają jednoznacznie ogromne terapeutyczne oddziaływanie zwierząt domowych. Głaskanie psa jest po prostu przyjemnością. Odpręża, obniża poziom stresu, w tym jego głównego hormonu – kortyzolu. Gdy przytulamy się do zwierzaka, w naszych organizmach wytwarza się oksytocyna, dzięki czemu stajemy się bardziej zrelaksowani i mamy lepsze samopoczucie. Posiadanie zwierzaka jest też bardzo ważne dla zdrowia.  Zwierzę w domu zmniejsza ryzyko chorób serca – twierdzi zarówno Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne jak i Polskie. Uczeni udowodnili, że stałe towarzystwo psa lub kota obniża ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i trójglicerydów. Spowalnia też pracę serca i reguluje uwalnianie adrenaliny. Właściciele zwierząt domowych (każdego rodzaju) szybciej wracają do zdrowia po przebytym zawale serca, a ich szansa na uniknięcie kolejnego zawału wzrasta. Z danych portalu dla miłośników zwierząt domowych  wynika, że posiadanie psa zmniejsza również ryzyko przedwczesnej śmierci o 33 proc., a ryzyko chorób układu krążenia o 11 proc, zatorów i udarów o 8 proc. Przyjęcie do domu psa skutkuje też zwiększeniem aktywności fizycznej, przynajmniej do 30 minut dziennie. A większa dawka ruchu oznacza poprawę stanu zdrowia i nie tylko oznacza to spacery, ale już samo zajmowanie się psem zwiększa naszą aktywność. 


Działa jak szczepionka. Naukowcy z Instytutu Weterynaryjnego Uniwersytetu Kalifornijskiego w USA przekonują, że również spanie z psem działa jak szczepionka uodparniająca – chroni przed przeziębieniem, chorobami dróg oddechowych i zatruciami pokarmowymi. Podobne badania przeprowadzono w Anglii, Niemczech i Czechach u osób mających domowego psa stwierdzono wzrost naturalnej odporności organizmu prawie o 45 %. Nadto rosyjscy uczeni wykryli spowolnienie procesu starzenia się komórek organizmu. U kobiet psy powodują zmniejszenie się czynników osteoporozy. Kobiety posiadające psa łamią rzadziej kończyny o 15%.


Badania polskich naukowców wykazały, że pył w domu, w którym mieszka pies, zawiera mikroby, które wpływają na skład flory bakteryjnej naszych jelit, zmniejszając ryzyko rozwoju alergii. Dzieci, które od niemowlęctwa wychowywały się z psem są znacznie mniej podatne na wszelkiego rodzaju uczulenia i infekcje.
Ostatnio stwierdzono, że posiadanie psa spowalnia też chorobę Parkinsona, to jakiś czynnik będący w ślinie psa. Trwają badania nad jego wyizolowaniem.
   Badania prowadzone w Hiszpanii wykazały, że u osób ze skłonnościami pedofilicznymi istnieje niechęć do psa a same psy są w stanie wykryć takie skłonności, co otwiera nowe możliwości zapobiegania tej grupie przestępstw.


Jan Ziemiańsk


Kategoria: Uncategorized

Możliwość komentowania została wyłączona.